Najčastejšie otázky o totálnej endoprotéze (TEP) kolena

Pripravili sme pre Vás najčastejšie otázky o TEP, ktoré pacientov zajímajú.

Ako spoznám, že potrebujem TEP kolena?

Praktický lekár odošle pacienta k špecialistom na ortopédiu, reumatológiu či traumatológiu. Špecializované  pracoviská vykonajú radu vyšetrení, ako napr. potrebné rőntgenové snímky a ortopéd následne vyhodnotí, či je nutné TEP podstúpiť. Faktorov, ktoré o tomto rozhodujú, je celá rada.

Prečo je nutné podstúpiť operáciu?

Dôvodov k výkonu operácie môže byť mnoho a lekár sa nerozhoduje len na základe jedného röntgenového snímku, ale posudzuje prípad komplexne. Podstatný je nie len nález na röntgenovom snímku, ale taktiež bolesť, ktorú pacient pociťuje. Pacient má pred operáciou obmedzenie v hybnosti končatiny, ktorá je taktiež rozhodujúcim faktorom pre výkon operácie. Umelý kĺb dostávajú pacienti v pokročilých degeneratívnych, poúrazových, metabolických alebo zápalových postihnutiach kolena, a taktiež pacienti, ktorí majú silné bolesti a obmedzenú hybnosť končatiny v dôsledku poškodeného kĺbu.

Čo ma čaká na predoperačnom vyšetrení?

Pred operáciou musí pacient podstúpiť vyšetrenie kardiovaskulárneho aparátu, ďalej sa vykonáva komplexný laboratórny screening, liečia sa infekčné fokusy (močové cesty, zuby, gynekologické problémy). U indikovaných prípadoch sa odoberie krv (tzv. autotransfúzia), ktorú lekári pacientovi na konci operácie vrátia späť.

Môžem si vybrať formu anestézie?

Formu anestézie určuje anesteziológ na základe rozhovoru s pacientom. Anesteziológ Vám ponúkne celkovú anestéziu a spinálnu, respektíve epidurálnu anestézu, ktorá znecitliví iba nohy.

Ako dlho operácia trvá?

Každá operácia trvá individuálne dlho. Pred začiatkom operácie nie je možné určiť presný čas trvania výkonu. Priemerne trvá operácia dve hodiny, ale tento čas sa môže líšiť v závislosti na prípade.

Ako operácia prebieha?

Pacient je pred začiatkom operácie napojený na prístroje, ktoré monitorujú činnosť srdca, krvný tlak, dýchanie, teplotu. Zasiahnutá časť stehennej i predkolennej kosti sa odstráni, vyrovná sa osová deformita končatiny, zrovná sa väzivová dysbalancia kolenného kĺbu. Do opracovaných koncov stehenných kostí sa umiestnia skúšobné komponenty, opracuje sa jabĺčko  a lekári vyskúšajú stabilitu kĺbov a rozsah pohybu. Pokiaľ všetko sedí, nasadia sa originálne komponenty.

Dostanem po operácii lieky na tlmenie bolesti?

Áno. Po operácii pacient dostane silné lieky proti bolesti.

Môžu sa objaviť komplikácie?

Komplikácie sa môžu objaviť pri každej operácii. Medzi najčastejšie pooperačné komplikácie patrí sekundárne hojenie a obmedzenie hybnosti kĺbu.

Ako dlho implantát vydrží?

Priemerná doba životnosti náhrady kolenného kĺbu sa pohybuje okolo 15 rokov. Záleží na tom, ako sa bude kĺb zaťažovať. Náhradnému kĺbu škodí nadmerná fyzická aktivita i obezita.

 

Ako dlho budem v nemocnici?

Hospitalizácia je veľmi individuálna. V nemocnici je pacient hospitalizovaný desať dní až dva týždne. Po vytiahnutí stehov je prepustený do domácej liečby alebo nasleduje preklad do rehabilitačného centra. Neskôr sú vhodné kúpele.

Čo je potrebné splniť na prepustenie z nemocnice?

Pacient musí byť sebestačný. Mal by sedieť na stoličke, chodiť pozvoľna po rovine a zo schodov.

Kedy budem chodiť bez bariel? 

Veľmi záleží na tom, ako efektívne budete rehabilitovať. Pri správnej a efektívnej rehabilitácii môžete chodiť bez bariel už od 6. týždňa po operácii.

Ako dlho trvá rehabilitácia?

Rehabilituje sa ihneď prvý pooperačný deň. Intenzívna rehabilitácia trvá ešte dva mesiace po operácii, ale posilňovať a rozhýbavať koleno je potrebné aj viac ako 4 mesiacov po operácii. Celková doba rehabilitácie je veľmi individuálna.

Kedy sa budem môcť po operácii vrátiť k bežným činnostiam?

Návrat k bežným činnostiam sa odvíja od toho, ako efektívne rehabilitujete a taktiež od toho, ako sa koleno hojí. Približne po šiestich týždňoch môžete riadiť vozidlo a môžete sa vrátiť k bežným denným aktivitám.

Budem sa môcť vrátiť k športu?

Športovať môžete aj s kĺbovou náhradou, avšak mali by ste sa vyvarovať tých športov, kde dochádza k nadmernej záťaži kolenných kĺbov. Mali by ste vynechať kontaktné športy. K vhodným športom patrí v rozumnej miere plávanie či cyklistika. Taktiež môžete lyžovať.

Ako rehabilitovať doma po operácii?

Popri pravidelného individuálneho cvičenia je vhodná rehabilitácia s motodlahou na koleno. Efektívna a poctivá domáca rehabilitácia je kľúčová k tomu, aby ste sa vrátili čo najrýchlejšie k bežným aktivitám. Rehabilitácia s motodlahou má veľmi dobré výsledky, ale je potrebné ju kombinovať s individuálnym cvičením. Vďaka motodlahe sa vrátite k bežným pohybovým aktivitám rýchlejšie. Rehabilitácia s motodlahou zvýši pohyblivosť kĺbov, zmenšia sa možné komplikácie vznikajúce v dôsledku dlhodobého znehybnenia. Opuchy sa vstrebajú skôr, zlepší sa cievne prekrvenie a lymfatická cirkulácia mäkkých tkanív v kolene.

Ako funguje motodlaha?

Do motodlahy vložíte operovanú končatinu a prispôsobíte svojím telesným proporciám. Na ovládači nastavíte stupne ohybu a prepnutia a rýchlosť pohybu. Prístroj s končatinou rehabilituje efektívne vďaka vlastnému elektrickému pohonu. Cvičiť môžete niekoľkokrát denne po dobu od 30 do 60 minút, celkovo až 3 hodiny.

Kde si môžem zapožičať motodlahu?

Motodlahu si môžete zapožičať v požičovnamotodlah.sk Motodlahu si objednáte cez online formulár na stránke www.pozicovnamotodlah.sk alebo proormedent.sk. Alebo si môžete zavolať na telefónne číslo +421911023366. Cena zapožičania je 10,00€ s DPH, od 31. dňa prenájmu sa platí 9,00€. vopred sa skladá 200,00€ zábezpeka