Čo je to pneumokonióza ?

 Čo je to pneumokonióza ?

Pneumokonióza je pľúcne ochorenie, ktoré vzniká dlhodobou inhaláciou vzduchu obsahujúceho anorganické čiastočky. Ochorenie vzniká zmenami v pľúcach vyvolaných imunokompetentnými bunkami reagujúcimi na tieto čiastočky. Tak vzniká poškodenie pľúc, čo je priestor medzi pľúcnymi kapilárami a stenou pľúcnych mechúrikov. Tento priestor je potom vyplnený elastickým spojivom.

Charakter ochorenia závisí na čase vystavenia sa inhalácii takéhoto vzduchu, jeho intenzite, ďalej na tvare a veľkosti vdychovaných častíc. Častice môžeme rozdeliť podľa tvaru na fibrogénne  a nefibrogénne. Medzi fibrogénne patrí tzv. silikóza (vdychovanie častíc oxidu kremičitého) a azbestóza (vdychovanie častí obsahujúcich azbest). Nefibrogénne sú všetky ostatné. Všeobecne platí, že ochorenie spôsobená fibrogénnymi časticami majú horší dopad na zdravie, pretože nereagujú na protizápalovú liečbu. Z toho dôvodu veľmi často dochádza k progresii daného ochorenia a následky sú trvalé.

Ochorenie sa prejavuje zápalovým stavom. Funkcia pľúc je znížená a s progresiou ochorenia ešte viac klesá. Kašeľ a dýchavičnosť je typickým dôsledkom ochorenia. Vzniká tak respiračná insuficiencia čiže dychová nedostatočnosť. Ide o neschopnosť pľúcneho systému zabezpečiť dostatočnú výmenu plynov.

Medzi terapie v tomto prípade patrí hlavne:

  • Ak sa vyskytujú v prašnom prostredí, je nutné používať ochranné pomôcky.
  • Minimalizácia výskytu v takomto prostredí.
  • Dychová rehabilitácia - inhalácia liečiva.
  • Transplantácia pľúc
  • Dlhodobá domáca oxygenoterapia (DDOT) pomocou kyslíkového koncentrátora – oxygenátora.

.      

Prečítajte si tiež:

  1. Oxygenoterapia - odhaľte tajomstvo terapia kyslíkom
  2. Čo je to myopatia?
  3. Čo je to alergia a ako sa lieči?

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie