Vedeli ste, že povestný rotoped prináša mnoho pozitívnych účinkov nielen aktívnym športovcom? A že tréning na tomto stroji má mnoho výhod, ktoré ocenia aj seniori alebo ortopedickí pacienti? Dajte šancu domácemu tréningu a tešte sa na výsledky.
Čo je stacionárny bicykel?
Už viac ako 200 rokov sa obľúbený bicykel podobá bicyklu a aj predchodcovia bicyklov na cvičenie boli vytvorení na zimný tréning športovcov. Na rozdiel od bicykla však stacionárny bicykel zostáva na mieste a funguje tak, že simuluje záťaž pomocou zotrvačníka a určitého typu brzdného systému, ktorý si používateľ môže nastaviť podľa potreby. Brzdový systém je zvyčajne magnetický alebo elektromagnetický. Magnetický rotoped umožňuje používateľovi regulovať záťaž pomocou mechanického blokovacieho systému. Elektromagnetický rotopéd je zvyčajne drahší a nastavenie záťaže sa vykonáva prostredníctvom riadiacej jednotky, na ktorej možno nastaviť rôzne programy záťaže.
Cvičebný bicykel prináša pozitívne fyzické účinky
Cyklistika je jedným z najlepších kardiovaskulárnych cvičení. Rotoped veľmi rýchlo pomôže zlepšiť kondíciu a celkové zdravie. Pravidelné cvičenie stabilizuje váš krvný obeh. Aktívny kardiovaskulárny systém zlepšuje spaľovanie tukov, hladinu cukru v krvi a reguluje hladinu cholesterolu.
Ako si vybrať bicykel na cvičenie?
Výber správneho trenažéra závisí najmä od toho, kto a ako na ňom bude trénovať. Pre fitness bude šliapanie na bicykli na chudnutie pre ženu iné ako pre aktívneho športovca a iné bude pre rehabilitáciu seniora.
Stroje na terapeutické cvičenie
Ak sa človeku stane úraz alebo ochorenie, ktoré mu bráni v prirodzenom pohybe, hrozí riziko úbytku sily a svalovej hmoty a zvýšenia kŕčov alebo skrátenia šliach. Dôsledkom môže byť menej fyzickej aktivity, čo len prehlbuje začarovaný kruh. Rotopedy sú v tejto situácii dobrou pomôckou. Pravidelný tréning sily, mobility a vytrvalosti vytvára základ pre funkčnú regeneráciu a zlepšenie pohybových schopností.
Zariadenia THERA Trainer
Aktívno-pasívne terapeutické pohybové zariadenia THERA Trainer vyvinuté v Nemecku majú niekoľko variantov podľa typu potrieb klienta.
- Stacionárny bicykel THERA Trainer Activo je malý a ľahký, určený na aktívne cvičenie nôh alebo horných končatín bez motora.
- Trenažér THERA Trainer mobi je špeciálne vyvinutý na každodenné cvičenie s cieľom zlepšiť pohyblivosť ľudí s telesným postihnutím aj bez neho. Umožňuje aktívne, asistované a pasívne cvičenie.
- THERA Trainer tigo umožňuje cvičiť nohy alebo hornú časť tela pasívne s asistenciou motora alebo aktívne proti brzdnému odporu. Zariadenie môže tiež aktivovať zvyškovú svalovú silu pacienta s motorickou asistenciou.
Pre ktorých pacientov sú zariadenia THERA vhodné
Trenažéry THERA boli vyvinuté, testované a schválené pre pacientov s neurologickými a neuromuskulárnymi ochoreniami, ako sú:
- Skleróza multiplex (SM)
- apoplexia, hemiplegia
- paraplégia, tetraplegia
- Parkinsonova choroba
- kraniocerebrálne poranenia
- svalové ochorenia
Zariadenia THERA sú vhodné aj pre pacientov po ortopedických operáciách (TEP bedrového a kolenného kĺbu, artroskopia atď.). Ide o osoby s nasledujúcimi príznakmi:
- zhoršená ohybnosť kĺbov (flexia/extenzia)
- nahromadenie tekutiny v kĺboch, opuch
- znížené zaťaženie kĺbov
- kontraktúra kĺbov
Výhody cvičenia na stacionárnom bicykli
Jednou z najväčších výhod rotopedu je, že môžete cvičiť doma. Môžete trénovať v známom prostredí bez potreby prepravy. Môžete cvičiť samostatne (stroje THERA sú navrhnuté tak, aby používateľ vo väčšine prípadov nepotreboval pomoc). Cvičenie si môžete naplánovať, kedy chcete, a začleniť ho do svojho denného režimu, napríklad aj počas sledovania filmu. Vrásky vám nemusí robiť ani počasie, ktoré nijako neovplyvní váš tréning.
S trenažérom THERA môžete cvičiť z invalidného vozíka alebo stoličky. Motor sa dokáže prispôsobiť vašim schopnostiam, nezáleží na tom, či máte alebo nemáte silu vo svaloch. Cvičenie je bezpečné vďaka bezpečnostným poistkám. A ako čerešnička na torte - nie sú známe žiadne vedľajšie účinky.
Typy cvičení
- Pasívne cvičenie: pasívna mobilizácia svalov a kĺbov pre lepšiu pohyblivosť. Jemné, šetrné a bezpečné.
- Aktívne cvičenie: Cvičenie svalovej sily a vytrvalosti prostredníctvom progresívneho cvičenia s premenlivým brzdným odporom.
- Cvičenie s asistenciou: Aktivujte zvyškovú svalovú silu s motorickou asistenciou. Senzory zisťujú aktivitu pacienta.
- Symetrické cvičenie: cielená aktivácia viac postihnutej strany tela s pomocou vizuálnej spätnej väzby
Pravidelný domáci tréning s terapeutickými pohybovými pomôckami
Ak chcete zlepšiť výkonnosť, motorické schopnosti a kvalitu života ešte dnes, neváhajte a vyberte si z ponuky zariadení THERA na našej webovej stránke. Je možné si ich nielen kúpiť, ale aj prenajať...