Ako na astmu a lepšie dýchanie

Ako na astmu a lepšie dýchanie

Predstavte si kvitnúce lúky, nádych, výdych ... A zrazu prichádza sťažený dych. Kašeľ. Sipot. Alergie. Zle sa dýcha. Vitajte v koži astmatika ...

Astma ako civilizačná choroba

Astma trápila ľudí už v starovekom Egypte, kde ju liečili pitím vonnej zmesi, z gréčtiny preto pochádza jej označenie ἅσθμα ( Asthma ) a znamená krátkodychosť. Zastaraný názov je záduch. Patrí k najväčším civilizačným chorobám a trpí ním čoraz viac detí (až 10%), väčšina astmatikov sú aj alergici. Astma je chronické ochorenie dýchacích ciest s kŕčmi prieduškového svalstva a dočasným znížením prietoku vzduchu prieduškami. Astmatik má sťažený dych a symptómy, ako zrýchlený, mäkký dych, kašeľ zvieranie na hrudníku, dýchavičnosť alebo piskot.

Rozoznávame dva druhy astmy:

 • astma priedušková (astma bronchiale) - chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest
 • astma srdečná (astma cardiale) - dýchavičnosť vychádzajúca z poruchy ľavej srdcovej komory, kedy sa v pľúcach hromadí krv

Pojem astma sa však v súčasnosti chápe, ako označenie pre astmu prieduškovú .

Čo astma spôsobuje

Astma je vyvolávaná celým radom faktorov, ktoré majú vplyv na závažnosť choroby i odpoveď organizmu na liečbu. Faktory sú pôvodom environmentálneho, vývojového či genetického.

Medzi environmentálne faktory patria:

 • znečistenie vzduchu,
 • alergény (prach roztoče, šváby, zvieracie kože a srsť a plesne)
 • chemické látky prítomné v životnom prostredí,
 • fajčenie počas tehotenstva a po pôrode,
 • znečistenie ovzdušia spôsobené dopravou,
 • prchavé organické zlúčeniny v byte alebo dome,
 • ftaláty obsiahnutie v PVC,
 • chlorácie v plaveckých bazénoch,
 • vírusové infekcie dýchacieho ústrojenstva

Súvislosť s astmou bolo do roku 2005 preukázaná u 25 génov, v roku 2006 ich bolo už vyše 100 a ich počet stále rastie. Často sa jedná o gény súvisiace s imunitným systémom alebo moduláciou zápalu.

Sezónne záležitosť

V jarnom období, kedy je zvýšený výskyt peľov, môže prepukať astma sezónne. Pôvodca alergie sa vie zistiť. Alergiu na pele značí podráždený nos a senná nádcha. Alergiu na jedlo sprevádza opuch pier, hnačky a žalúdočná nevoľnosť.

Diagnóza a klasifikácia

Astma je ako ochorenie dobre rozpoznateľné, jeho diagnóza však nie je nijako jednotne stanovená. Vychádza sa obvykle zo vzorca symptómov, reakciou na liečbu v priebehu času a spirometriou (vyšetrenie zisťujúce funkciu pacientových pľúc).

Rovnako tak aj klasifikácia astmy nie je možná len z jedného hľadiska. Astma je klinicky klasifikovaná podľa frekvencie symptómov, objemu vzduchu za sekundu usilovného výdychu a vrcholu prietokovej rýchlosti na:

 • občasnú,
 • slabo pretrvávajúcu,
 • stredne ťažkú, pretrvávajúcu,
 • ťažko pretrvávajúcú.

A aby toho nebolo málo, môžeme deliť astmu na atopickú (alergickú) alebo neatopickú (nealergickú), podľa toho, či sú symptómy vyvolané alergénmi.

Záchvat astmy

Medzi klasické príznaky astmatického záchvatu patrí dýchavičnosť, piskot a zvieranie na hrudníku. U niektorých jedincov sa prejavuje hlavne kašľom. Počas záchvatu sa objavujú ďalšie symptómy, ako modrasté nechty a koža (z nedostatku kyslíka), nadúvanie hrudníka, paradoxný pulz (slabší počas nádychu a silnejší pri výdychu) a zapojenie pomocných dýchacích svalov.

Záchvat môže vyvolať znečistené ovzdušie, pele, plesne, včelí a osí jed, zvieracie chlpy, úzkosť, emočné napätie, ľadový vzduch alebo aj veľká telesná námaha a ďalšie. Astmatický záchvat môže zapríčiniť aj smrť, k jeho zastaveniu sa odporúča:

 • povoliť tesný odev
 • použiť sprej na astmu (inhalátor)
 • poloha polosed (u napr. sed na zemi s natiahnutými nohami a chrbtom opretým o stenu)
 • sledovanie stavu a pri vážnom alebo nezlepšujúcom sa záchvate zavolať lekársku pomoc

Liečba astmy znamená zlepšenie symptómov

Liek na astmu ako taký neexistuje, ale s pomocou špecifického plánu sledovania a liečby symptómov je možné dosiahnuť zlepšenie. Najväčší účinok v liečbe možno dosiahnuť identifikáciou faktorov, ktoré astmu spúšťajú (napríklad cigaretový dym) a vylúčenie ich prítomnosti blízko pacienta. Ak sa vyhýbať nedá, prichádza na rad podávanie liekov. Farmaceutiká sú volené aj na základe závažnosti a frekvencie symptómov. Prípravky na astmu môžu byť krátkodobo a dlhodobo pôsobiace.

Oxygenoterapia 

Liečba pomocou inhalácie kyslíka, kedy je potrebné dopraviť do tela dostatok kyslíka, sa nazýva oxygenoterapia. V čase vírusových ochorení, ako je aj  nekonečne diskutovaný Covid-19 pomáha táto terapia čistiť pľúca. Predlžuje dobu prežitia a zlepšuje kvalitu života pacientov. Oxygenátory (kyslíkové koncentrátory) vyrábajú kyslík z okolitého vzduchu a môžete ich využiť pri domácej oxygenoterapii. Kyslík sa aplikuje na základe odporúčania od lekára. Na cesty autom alebo prechádzky možno dokonca využiť aj prenosný oxygenátor.

Kyslíkové koncentrátory si môžete zapožičať a využívať neobmedzene ich účinky v pohodlí domova. Pre domáce prostredie odporúčame Kyslíkový koncentrátor - DeVilbiss Compact 525,z ktorého sa kyslík aplikuje pomocou masky či kyslíkových okuliarov až po dobu 16 hodín denne. Pri stálej aplikácii je nutné mať pauzy v dĺžke 2 hodiny. Tento koncentrátor je mobilný (na kolieskach), a tak si ho umiestnite tam, kam potrebujete. Nezabudnite, že kyslík je potrebné aplikovať na odporúčanie lekára.

Ak trpíte astmou a zhoršeným dýchaním celý rok alebo sezónne, horšie sa vám dýcha, alebo len chcete uľahčiť svojim pľúcam v boji proti vírusovým ochoreniam, oxygenoterapia je skvelým tipom.
 

Prečítajte si tiež:

 1. Čo je to pneumokonióza?
 2. Čo je to myopatia?
 3. Čo je to alergia a ako sa lieči?

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie