Ako si vybrať domáci koncentrátor kyslíka?

Ak si chcete kúpiť koncentrátor kyslíka pre domácnosť, zdravotnícke zariadenie alebo domov dôchodcov, nasledujúce riadky vám môžu pomôcť pri výbere.

 Čo je to koncentrátor kyslíka?

Koncentrátor kyslíka je zariadenie, ktoré umožňuje výrobu vysoko koncentrovaného kyslíka. Koncentrácia kyslíka, ktorá vychádza zo zariadenia, je približne 93 % +- 3 %. Ide o zariadenie, ktoré je určené na poskytovanie doplnkovej kyslíkovej terapie s nízkym prietokom kyslíka pacientom trpiacim kardiovaskulárnymi ochoreniami, CHOCHP alebo tým, ktorí majú problémy s pľúcami. Je však vhodný aj pre zdravých ľudí.

Základnou funkciou kyslíkového koncentrátora je dodávať nepretržitý prúd kyslíka v stanovenom množstve. Prístroj je určený najmä na poskytovanie doplnkovej kyslíkovej terapie pacientom v domácom prostredí, domovoch dôchodcov alebo kúpeľoch 

Môže sa však používať aj v nemocniciach, kde sa kyslík nedistribuuje priamo na jednotlivé lôžkové oddelenia. Koncentrátor kyslíka môže dodávať koncentrovaný kyslík, najčastejšie s prietokom 0,5 až 5 litrov za minútu. Pre väčšinu pacientov je to dostatočne vysoký prietok. Náročnejší pacienti si môžu vybrať aj kyslíkový koncentrátor s prietokom 10 litrov za minútu. Životnosť kyslíkového koncentrátora DeVilbiss je až 10 rokov.

 Ako funguje koncentrátor kyslíka?

Koncentrátor kyslíka je skonštruovaný tak, aby koncentroval kyslík priamo zo vzduchu, ktorý je v miestnosti okolo prístroja. Vzduch zvyčajne obsahuje 21 % kyslíka, 78 % dusíka a 1 % iných plynných látok (najmä oxid uhličitý a argón). Elektricky poháňaný koncentrátor kyslíka (oxygenátor) oddeľuje dusík zo vzduchu pomocou uhlíkových tyčí. Vzduch je nasávaný kompresorom a filtrovaný cez prachový, hepa a bakteriologický filter.

Potom sa privádza do špeciálneho syntetického zeolitového filtra, ktorý funguje ako molekulárne sito, zachytáva dusík a uvoľňuje kyslík. Vysokokvalitné koncentrátory kyslíka dokážu dodávať 90-96 % koncentrovaný kyslík pri stabilnom prietoku, pričom koncentrácia kyslíka neklesá so zvyšujúcim sa prietokom. Každá jednotka je vybavená regulátorom prietoku od 0,5 do 10 litrov za minútu.

Pre koho je kyslíkový prístroj určený?

Máte problémy s dýchaním? Trpíte respiračnou nedostatočnosťou alebo ste kardiak? Kyslíková terapia pomocou kyslíkového koncentrátora môže pomôcť aj vám! Pomocou oxygenátora môžete doma vykonávať kyslíkovú terapiu pri tzv. hypoxii. Hypoxia je stav, pri ktorom tkanivá v tele nemajú dostatok kyslíka. Hypoxémia je definovaná ako nízky obsah kyslíka v krvi. Oba stavy spolu súvisia a sú veľmi nebezpečné. Nedostatok kyslíka ovplyvňuje celé telo. Metabolizmus je zlý, ovplyvňuje krvný obeh a negatívne vplýva aj na našu imunitu.

Dýchanie obohateného kyslíka sa však uplatňuje pri liečbe mnohých ochorení. Nižšie je uvedený zoznam niektorých ochorení a stavov, pri ktorých sa používa a pomáha dlhodobá domáca oxygenoterapia (DDOT):

  • Hypoxémia, hypoxia, anoxia, anoxémia,
  • pľúcne ochorenie,
  • CHOCHP - chronická obštrukčná choroba pľúc
  • Pneumokonióza - veľmi pokročilé štádium,
  • začínajúci pľúcny edém,
  • bronchospasmus,
  • pľúcna fibróza, ťažká astma,
  • pľúcne cievne ochorenie,
  • pľúcna arteriálna hypertenzia,
  • neurologické ochorenia,
  • myopatia,
  • ochorenie hrudnej steny,
  • ťažká kyfoskolióza hrudnej chrbtice,
  • respiračná insuficiencia pri ťažkej obezite,
  • pooperačné obdobie,
  • šok,
  • ťažká anémia, poruchy krvného obehu, AIM,
  • otrava oxidom uhoľnatým,
  • perinatálne obdobie,
  • u športovcov na urýchlenie regenerácie a zvýšenie kondície,
  • na rýchle zotavenie po infarkte,
  • Indikácia kyslíkovej liečby bola rozšírená na všetky pľúcne ochorenia, ktoré sú sprevádzané hypoxémiou.

Kyslík pomáha nielen pri liečbe alebo zmierňovaní následkov ochorenia, ale umožňuje aj rýchlejšiu regeneráciu športovcov alebo pomáha zvyšovať fyzickú kondíciu, koncentráciu a navodzuje duševnú pohodu. Ocenia to nielen športovci, ale aj študenti alebo ľudia v strese.

Aplikácia kyslíka môže byť od niekoľkých desiatok minút denne pre zdravého jedinca - športovca alebo študenta, až po niekoľko hodín pre chorého človeka trpiaceho vyššie uvedenými chorobami alebo stavmi. Pravidelné ošetrenia zvyšujú imunitu, vyhladzujú a prekrvujú pokožku. Kyslíková terapia sa preto používa aj ako jeden z prostriedkov tzv. anti-aging. Kyslík má pozitívny vplyv aj na vnútorné orgány, kde aktivuje a zlepšuje životné procesy v podobe metabolizmu a pôsobí ako antioxidant. To núti telo rýchlejšie regenerovať, hojiť rany, podporuje krvný obeh a činnosť enzýmov.

Ako si vybrať koncentrátor kyslíka?

Aby koncentrátor kyslíka priniesol konkrétnemu používateľovi efekt beztiaže, je dôležité zohľadniť viacero faktorov a parametrov. Nasledujúce riadky vám pomôžu pri konkrétnom výbere, ak hľadáte prístroj na dlhodobú domácu oxygenoterapiu (DDOT) alebo ak vyberáte prístroj pre zariadenia, ako sú domovy dôchodcov, kúpele, kozmetické salóny alebo nemocnice. Pozrime sa na to.

1. Prietoková rýchlosť

 Označenie prietoku udáva, koľko kyslíka je koncentrátor kyslíka (oxygenátor) schopný dodať do tela používateľa v litroch za minútu. Koncentrácia kyslíka by sa nemala so zvyšujúcim sa množstvom znižovať a mala by stále dosahovať minimálne 90 %. Koncentrátory kyslíka sa potom musia vybrať podľa potrieb používateľa. Ak je osoba závislá od kyslíka 24 hodín denne, potom je potreba prietoku zvyčajne vyššia, niekedy viac ako 5 litrov za minútu. Vtedy je vhodné kúpiť koncentrátor kyslíka s prietokom napr. 0,5 - 10 litrov za minútu.

Ak lekár vyhodnotí, že potreba kyslíka nie je taká vysoká a pacient využíva koncentrovaný kyslík z oxygenátora len niekoľko desiatok minút alebo niekoľko hodín denne, potom môže postačovať zariadenie s nižším maximálnym prietokom. Najoptimálnejšou voľbou pre 95 % pacientov je kyslíkový koncentrátor dodávajúci kyslík s maximálnym prietokom 5 litrov za minútu. Dbajte však najmä na podmienku, aby koncentrácia neklesla pod 90 % pri zvyšovaní prietoku. V praxi to znamená, že rovnaká koncentrácia kyslíka sa dosiahne, keď je oxygenátor nastavený na prietok 3 litre za minútu, ako keď je nastavený na prietok 5 litrov za minútu. Nie každý stroj si to zachováva.

 Druhá vec, ktorú treba mať na pamäti a ktorá môže zohrávať úlohu pri výbere, je potreba nastaviť konštantný prietok kyslíka alebo pulznú potrebu. Počas neho prístroj rozpozná vašu frekvenciu dýchania a dodáva koncentrovaný kyslík len vtedy, keď pacient dýcha.

Tento režim sa používa najmä v prenosných koncentrátoroch kyslíka, ktoré sú napájané z batérie. Pulzný režim potom dokáže výrazne šetriť energiu, zariadenie pracuje dlhšie a v porovnaní s konštantným režimom dokáže naraz zabezpečiť aj vyšší prietok. 

2. Mierka

Hmotnosť kyslíkového koncentrátora závisí od potreby jeho používania a prietoku alebo od doby, počas ktorej chcete zariadenie používať (to sa však týka najmä prenosných koncentračných prístrojov).

Podľa hmotnosti preto môžeme rozlišovať medzi statickými a prenosnými koncentrátormi kyslíka. Statické koncentrátory sú tie, ktoré sú závislé na priamom prívode elektrickej energie zo siete. Prenosné koncentrátory sú tie, ktoré sú tiež napájané batériou, nie sú závislé od konkrétneho miesta použitia a možno ich vziať so sebou na cesty.

Statické koncentrátory kyslíka sú ťažšie. Ich hmotnosť sa môže pohybovať od 11 do 20 kg. Výrobcovia kyslíkových koncentrátorov sa prirodzene snažia znížiť hmotnosť, ale nie všetkým sa to podarí. Optimálna hmotnosť zariadenia pre obsluhujúci a ošetrujúci personál je do 15 kg. Niektoré statické kyslíkové koncentrátory sú navyše vybavené kolieskami pre lepšiu mobilitu nielen po miestnosti, ale napríklad aj po zariadení sociálnych služieb, nemocnici atď.

Hmotnosť prenosných koncentračných kyslíkových prístrojov závisí najmä od množstva prietoku, ktoré môže prístroj poskytnúť. Existuje teda pomerne veľká škála hmotností. Od 1 kg do 10 kg, napríklad mobilný koncentrátor kyslíka s hmotnosťou 1 kg s maximálnym prietokom 0,5 litra za minútu. Ak má niekto vyššiu potrebu, je potrebné zvoliť ťažšie zariadenie s vyšším prietokom. Výhodou niektorých mobilných zariadení je už spomínaná možnosť voľby kontinuálneho prietoku a pulzného režimu. Hmotnosť závisí aj od kapacity a veľkosti batérie. Bohužiaľ, čím dlhšia je životnosť batérie, tým vyššia je aj hmotnosť. Je však potrebné dodať, že mobilné kyslíkové koncentrátory sú zvyčajne vybavené príslušenstvom vo forme tašky, batohu alebo kufra na kolieskach, ktoré môžu zjednodušiť mobilitu.

3. Mobilita

 Už sme spomenuli dva typy oxygenátorov. Jeden je statický - napájaný zo siete a druhý je mobilný (prenosný), napájaný najmä z batérie. Ak je človek odkázaný na kyslík a nechce byť obmedzený na jedno miesto, cestuje alebo chce mať koncentrovaný kyslík nablízku, je vhodné zvoliť si mobilný koncentrátor kyslíka. Niektoré zariadenia sociálnych služieb, nemocnice alebo domovy pre seniorov sa rozhodnú pre mobilný kyslíkový koncentrátor, ak je potrebné klienta prepraviť napríklad do nemocnice na vyšetrenie alebo je potrebné klienta/pacienta prepraviť iným spôsobom a pod.

Mobilné kyslíkové koncentrátory sú spravidla vybavené napájacími káblami na pripojenie do elektrickej siete, ale napríklad aj cez 12V autozásuvku, takže zariadenie možno dobíjať počas jazdy alebo ho možno pripojiť ako statický kyslíkový koncentrátor priamo z elektrickej siete. Okrem toho sú niektoré kyslíkové koncentrátory vybavené redukciami na pripojenie do elektrickej siete na iných kontinentoch a môžu byť schválené aj na prevádzku na palube lietadla.

4. Hlučnosť

Kyslíkové koncentrátory majú rôzne úrovne hluku. Kvalitné kyslíkové koncentrátory vydávajú hluk približne 35 - 45 dBA. Pre predstavu, 40 dBA zodpovedá úrovni hluku v tichom byte. Klient začne vnímať hluk viac v noci, keď je potreba 24-hodinového prísunu koncentrovaného kyslíka. Ak má zariadenie hlučnosť do 45 dBA, patrí k tým tichším a na hluk sa dá zvyknúť. V prípade citlivejších jedincov je možné prístroj vybaviť napríklad dlhšou kyslíkovou kanylou (hadičkou, ktorou sa z prístroja privádza kyslík) a prístroj ponechať v inej miestnosti, než v ktorej pacient spí.

5. Príslušenstvo

 Základné príslušenstvo pre všetky kyslíkové koncentrátory je zvyčajne rovnaké. Pacient sa nezaobíde bez kyslíkových okuliarov (nosovej kanyly), kyslíkovej masky a spojovacej (predlžovacej) kanyly, aby sa mohol aspoň trochu pohybovať po miestnosti alebo nemusel mať prístroj vedľa seba. Okrem toho je pre dlhodobé používanie určite nevyhnutný zvlhčovač vzduchu, ktorý je umiestnený na kyslíkovom koncentrátore. Zvlhčovač potom zvlhčuje kyslík, aby sa zabránilo vysušeniu nosovej sliznice. Zvlhčovač tak zabráni napríklad krvácaniu z nosa pri dlhodobej aplikácii. Nie každý kyslíkový koncentrátor môže byť vybavený zvlhčovačom.

Pozornosť by ste mali venovať aj dostupnosti príslušenstva v podobe filtrov, ktoré je potrebné meniť približne po 1-2 rokoch (ak používate na dlhodobú domácu oxygenoterapiu).

Pri domácej kyslíkovej terapii odporúčame monitorovať saturáciu krvi pomocou prenosného pulzného oxymetra.

6. Kvalita

 Kvalitné kyslíkové koncentrátory môžu pri bežnej údržbe vydržať až 10 rokov. Samozrejme, je potrebné pravidelne kontrolovať zariadenia z hľadiska bezpečnosti a zabezpečiť výmenu filtrov. Približne raz za dva roky sa odporúča zmerať stabilitu koncentrácie kyslíka a skontrolovať, či sa neznižuje.

Hoci je kvalita často používaným slovom, trh ponúka širokú škálu prístrojov od rôznych výrobcov. Kvalita sa môže odraziť aj na cene. Niekedy sa však naozaj oplatí investovať trochu viac peňazí s vedomím, že prístroj vydrží. Na trhu nájdete koncentrátory z Nemecka, Spojených štátov, Kórey a dokonca aj z Číny. Je potom na rozhodnutí každého pacienta alebo inštitúcie, ktoré zariadenie si vyberie. Niektorí výrobcovia sa snažia zdôrazniť kvalitu predĺženou zárukou.

 Ako podávať pacientovi kyslík?

Kyslík sa pacientovi podáva prostredníctvom kyslíkových okuliarov alebo masky. Kyslík by mal zvyčajne prechádzať cez zvlhčovač s prietokom kyslíka odporúčaným lekárom. Aplikácia je veľmi jednoduchá a zariadenia sú často užívateľsky veľmi prívetivé. Vo väčšine prípadov stačí zapnúť oxygenátor jedným tlačidlom a raz nastaviť prietok pre konkrétneho pacienta. Potom ho stačí rovnakým tlačidlom vypnúť a zapnúť pri ďalšej aplikácii. Kyslíkové okuliare väčšina pacientov znáša veľmi dobre.

U pacientov úplne závislých od kyslíka a tiež u pacientov pripútaných na lôžko sa odporúča používať masku. Správnosť aplikácie kyslíka môžete skontrolovať napríklad kontrolou saturácie kyslíkom pomocou oxymetra alebo návštevou lekára. Kyslíkové okuliare sa odporúča meniť aspoň raz týždenne. Príslušenstvo si potom môžete pohodlne kúpiť v rôznych súpravách.

Ako sa starať o zariadenie?

Zariadenia sú takmer bezúdržbové. Prístroj by sa mal udržiavať v čistote, v miestnosti, kde sa pravidelne vetrá, a mal by byť umiestnený s dostatočným priestorom okolo, z dôvodu potreby nasávania vzduchu z okolia prístroja. Koncentrátor kyslíka sa neodporúča umiestniť napríklad v blízkosti vykurovacieho telesa alebo pri stene. Tým sa zabráni prúdeniu vzduchu a jeho nasávaniu do zariadenia.

S oxygenátorom sa nesmie manipulovať mastnými rukami, fajčiť v jeho blízkosti ani manipulovať s otvoreným ohňom. Odporúča sa pravidelne utierať spotrebič vlhkou handričkou a kontrolovať vonkajší prachový filter, ktorý prirodzene zachytáva prach pri nasávaní vzduchu z miestnosti. Tento prachový filter jednoducho umyte vo vlažnej vode a potom ho nechajte uschnúť. Antibakteriálny filter a hepa filter musí vymeniť autorizovaný servis. Čas výmeny závisí od prostredia a intenzity používania jednotky. Filtre by sa mali určite vymeniť maximálne po 3 rokoch.

Výhody kyslíkových prístrojov

Kyslíkové prístroje sú v súčasnosti najúčinnejším a nákladovo najefektívnejším prostriedkom na vykonávanie dlhodobej domácej kyslíkovej terapie. Výhodou je, že kyslíkový koncentrátor nie je potrebné ničím dopĺňať, stačí ho pripojiť k zdroju energie a vyrába kyslík priamo z okolitého vzduchu. To šetrí náklady a energiu v porovnaní s kyslíkovými fľašami.

Medzi najväčšie výhody oxygenátora patria:

  • poskytuje aplikáciu kyslíka v domácom prostredí;
  • prietok kyslíka je možné zvoliť priamo na prístroji
  • skracuje alebo eliminuje čas hospitalizácie;
  • zariadenia sú čiastočne mobilné s kolieskami alebo plne mobilné s napájaním z batérie;
  • nevyžaduje náročnú údržbu;
  • prítomnosť bezpečnostných prvkov na ochranu pacienta;
  • nepretržité podávanie kyslíka bez tlakovej fľaše;
  • tichá prevádzka.

Záver

Pokiaľ sa budete o prístroj starať a dodržiavať pokyny výrobcu, kyslíkový koncentrátor vám určite vydrží mnoho rokov. Ak máte akékoľvek otázky, na ktoré tento článok neodpovedal, alebo ak chcete len poradiť, kontaktujte našich vyškolených pracovníkov na čísle +421 911 023 366. Na našej webovej stránke si môžete vybrať a prenajať aj kyslíkový koncentrátor DeVilbiss, ktorý patrí k špičke na slovenskom trhu.

Vyrába sa v Spojených štátoch amerických a ako autorizovaný predajca vám zaručujeme odborné školenie a autorizovaný servis. Neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať, aj keď máte len dočasnú aktuálnu potrebu v dôsledku choroby alebo úrazu. Ponúkame aj krátkodobé alebo dlhodobé prenájmy pre jednotlivcov, ako aj pre zdravotnícke zariadenia, Alzheimer centrá, domovy dôchodcov, kúpele atď.