Ochorenie plné jaziev na pľúcach - to je pľúcna fibróza

Ochorenie plné jaziev na pľúcach - to je pľúcna fibróza

Pľúcne ochorenia netreba brať na ľahkú váhu. V tomto článku sa dozviete o ochorení nazývanom pľúcna fibróza.

Termínom fibróza sa označuje stav po procese hojenia - po úrazoch, zápaloch a iných príčinách sa väzivo zmnožuje. Tieto zmnoženia však predstavujú problém pre orgány, ktoré majú menšiu funkčnosť.

Existujú dva typy pľúcnej fibrózy, a to:

  • cystická pľúcna fibróza
  • idiopatická pľúcna fibróza 

Cystická pľúcna fibróza

Tento typ pľúcnej fibrózy je vrodený a zahŕňa tráviaci a dýchací systém. Za toto ochorenie je zodpovedná mutácia génu. Približne jeden z 25 ľudí je nositeľom tohto génu.

Liečba tohto ochorenia spočíva v zameraní sa na následky ochorenia. Pacienti užívajú kapsule, fyzioterapiu, antibiotiká a inhalácie. Na Slovensku sa ročne narodí približne 15 - 20 detí s týmto ochorením a približne u polovice z nich sa choroba vyvinie. Polovica pacientov sa dožíva najmenej 32 rokov.

Idiopatická pľúcna fibróza

Toto ochorenie spôsobuje zjazvenie pľúc, pri ktorého hojení sa hromadí spojivové tkanivo, ktoré vytvára čoraz hrubšiu pľúcnu stenu. To vedie k nižšej koncentrácii kyslíka v krvi a k pretrvávajúcej dýchavičnosti pacienta.

Ak sa nelieči, smrť nastáva do 5 rokov. Je dobré začať liečbu IPF v čo najskoršom štádiu, pretože len tak sa predĺži očakávaná dĺžka života.

Príčiny idiopatickej pľúcnej fibrózy nie sú známe, ale sú zdokumentované v súvislosti s určitými genetickými predispozíciami.

Faktory spôsobujúce pľúcnu fibrózu:

  • Infekcie
  • vdychovanie škodlivých látok v ovzduší 
  • fajčenie cigariet
  • rádioterapia hrudníka
  • reumatoidná artritída, SLE a sklerodermia
  • niektoré lieky

Liečba pľúcnej fibrózy

Ochorenie sa prejavuje kašľom a/alebo dýchavičnosťou. Dokonca aj chôdza sa môže zdať ako namáhavé cvičenie a pociťuje sa nedostatok vzduchu. Medzi ďalšie príznaky patrí kašeľ, slabá výkonnosť, častá únava, úbytok hmotnosti.

Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v tom, že ak je postihnutie len v miernom štádiu, pacient o chorobe nemusí ani vedieť.

Liečba pľúcnej fibrózy je založená na spomalení ochorenia. V súčasnosti neexistuje žiaden liek na toto ochorenie. Existujú lieky, ktoré majú zabrániť zjazveniu alebo pôsobia protizápalovo, ale ich účinok je malý.

Dopĺňanie kyslíka je jednou z vecí, ktoré zlepšujú život pacientov a ich schopnosť cvičiť. Vyberte si jeden z prístrojov na našej webovej stránke a doprajte svojim pľúcam dúšok kyslíka. Môžete si tiež prenajať oxygenátor.

Nepodceňujte pľúcnu fibrózu a ak máte čo i len malé podozrenie, choďte na vyšetrenie a diagnostiku. Mohlo by vám to predĺžiť život.

Prečítajte si tiež:

  1. Čo je to pneumokonióza?
  2. Čo je to myopatia?
  3. Ako na astmu a lepšie dýchanie