Artroskopia je rýchly zákrok s nízkym rizikom komplikácií

 Artroskopia je rýchly zákrok s nízkym rizikom komplikácií

Artroskopia je moderný a jednoduchý operačný zákrok, pri ktorom si lekár priamo prehliadne kĺb a vykoná v ňom chirurgický zákrok. Využíva sa, ako pri kolene, tak i pri iných kĺboch. Následná rehabilitácia vychádza zo závažnosti diagnózy.

Artroskopia kolena sa vám nevyhne, keď ...

Trpíte bolesťami, opuchom, nestabilitou, obmedzeným pohybom? Možno ste si poranili meniskus v kolene. Stane sa tak napríklad násilným pohybom (rotáciou kolena), ktorý meniskus, hoci je pevný a pružný, nevydrží, a tak sa natrhne alebo pretrhne. Ďalší podiel na Artroskopiu je z poranenia prekrížených väzov kolena , rôzne stupne poškodenia kĺbovej chrupavky, poranenie postranných väzov kolena, uvoľnenie časti kosti alebo chrupavky do kĺbového priestoru alebo nestabilita jabĺčka. Ak sú poranenia závažnejšieho charakteru, môže dôjsť aj na klasickú operáciu kolena či na nahradenie kĺbu implantátom.

Artroskopia ako šetrný postup

Princíp artroskopie spočíva vo využití optiky. Vďaka tej je možné vykonať diagnostiku a potom terapiu. Endoskopická sonda (artroskop) sa zavedie dovnútra kolenného kĺbu, k čomu nie je potrebné priame otvorenie, ale len dva malé rezy. Artroskop je tenká kovová trubička a na jej konci je kamera so svetlom, ktoré nepáli. Na druhom konci je monitor, ktorý umožňuje lekárovi s pacientom pozorovať kĺbovú štruktúru. Po vyšetrení je možné okamžite vykonať ošetrenie miniatúrnymi chirurgickými nástrojmi zavedené endoskopom.

Artroskopický zákrok

Artroskopia sa robí ambulantne alebo s hospitalizáciou na jeden až dva dni. Zákrok sa vykonáva buď v celkovej, spinálnej alebo aj lokálnej anestéze na operačnej sále a trvá zhruba polhodinu až hodinu . Pacient do nemocnice môže prísť aj až v deň operácie, od polnoci je však na lačno a so sebou prinesie predoperačné vyšetrenie nie staršie ako 14 dní. Operácia je vykonaná na vydezinfikované oblasti kolena, kde sa vedie malý rez dĺžky asi 1 cm. Artroskopu sa zavedie týmto rezom a spolu s ním aj fyziologický roztok, ktorý kĺb preplachuje a tiež je vďaka nemu lepšie zobrazenie.

Lekár sa celú dobu zákroku riadi tým, čo vidí na monitore, bez kamery by operácia takto prebehnúť nemohla. Operačné rany sú tak malé, že sa nešijú, iba sa použije sterilný obväz na zakrytie. Pacient po operácii odpočíva a 2 hodiny nesmie piť ani jesť a domov môže odchádzať 1. až 3. deň po zákroku, záleží na závažnosti a rozsahu.

Rekonvalescencia po artroskopii kolena

Liečba po artroskopii kolena je individuálna a závisí od typu zranenia a aký bol samotný zákrok. Pri jednoduchších Artroskopiách je nutné šetriť operovanú nohu po dobu 1 až 2 týždňov chôdzou o barlách so záťažou, už určuje operujúci lekár. Po ťažších operáciách a ak hrozí nestabilita v kolene, je nutné nosenie ortézy na koleno . Ide napríklad o zošitie menisku. Ortézu je potom potrebné mať aj v spánku, dáva dole sa len na cvičenie. Kontrola by mala prebehnúť asi 2 týždne po zákroku a na nej lekár rozhodne, či je už vhodné kĺb plne zaťažovať. Doba sa môže líšiť v závislosti na tom, aký bol vykonaný zákrok, pri jednoduchom stačí týždeň, ale napríklad pri zošitie pretrhnutého menisku ide až o 6 týždňov.

Poctivá rehabilitácia je základ

Ak operácia bola závažnejšieho rázu, je často predpisovaná rehabilitácia, ktorej cieľom je udržanie rozsahu pohybov v kĺbe, redukcia bolesti a opuchu a tiež aktivácia štvorhlavého stehenného svalu, ktorý po operácii ľahko ochabuje.

K rozcvičeniu sa odporúča jazda na rotopede alebo na bicykli či plávanie . Vhodná rehabilitácia kolena je s využitím motodlahy .Výborne pre rozhýbanie kolenného kĺbu funguje kolenná motodlaha Artromot K1 Klasik , ktorá tak urýchli priebeh rehabilitácie.

Medzi výhody kolennej motodlahy Artromot patria:

  • rýchle nastavenie na anatomické rozmery pacienta
  • anatomicky správny pohyb končatiny
  • plynulé nastavenie rýchlosti
  • plynulé nastavenie rozsahu pohybu podľa potrieb pacienta
  • ľahká manipulácia vďaka nízkej hmotnosti
  • plynulé nastavenie rýchlosti až do 200 ° / min.
  • maximálny rozsah pohybu v kolennom kĺbe od - 10º v extenzii do 120º vo flexii

Požičajte si motodlahy Artromot a cvičte s ňou 3 až 6x denne , pol hodinu až hodinu. Je dobré cvičiť tak, aby bol cítiť ťah, keď po pár cykloch ťah prestane, stačí pridať na jednotlivých stupňoch. Motodlahy Artromot sú vhodné aj po operácii ramenného kĺbu, ty si u nás môžete požičať samozrejme tiež.

 

Cviky po artroskopii kolena

Medzi odporúčané cviky po artroskopii kolena patrí:

  • Zdvíhanie natiahnutej nohy poležiačky
  • Ohýbanie kolena
  • Ohýbanie kolena s výdržou
  • Cvičenie členku
  • Ohýbanie kolena tlačením päty po podložke
  • Napnutie svalov prednej strany stehna
  • Pasívne preťahovanie hamstringov
  • Vykopávanie ľahu
  • Unožovanie ľahu tlačením po podložke
  • Preťahovanie kolena v sede

 

Cvikov je veľa a pacient je s nimi oboznámený rehabilitačným pracovníkom v nemocnici, kde bol na zákroku. Vďaka vhodne zvolenému cvičeniu je tiež lepšia šanca na dlhodobú spokojnosť po operácii. Je však dôležité nepoľaviť a plne sa držať plánu rehabilitácie , cvičiť niekoľkokrát denne a zvyšovať opakovanie cvikov a spolupracovať s fyzioterapeutom na vytyčovanie cieľov liečby . 

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Pôsobí ako fyzioterapeut v rehabilitačnom stredisku Dopravného podniku hl. mesta Prahy už 27 rokov. Od roku 2003 pôsobí ako stály člen realizačného tímu a fyzioterapeut reprezentácie Českej republiky v LaCrosse.

Prečítajte si tiež:

  1. Všetko o rekonštrukcii predného skríženého väzu kolena (ACL) 
  2. Rehabilitujte s motodlahou a vráťte sa po operácii TEP k športu rýchlejšie
  3. Všetko o totálnej endoprotéze kolena (TEP)