Všetko o totálnej endoprotéze kolena (TEP)

 

Čaká vás totálna endoprotéza kolena (TEP) a chcete vedieť bližšie informácie k operácii? Podstúpili ste TEP a zaujímate o to, ako správne a efektívne na rehabilitáciu kolena? V článku nájdete kompletné informácie, ktoré pacientov zaujímajú zo všetkého najviac.

Čo vás čaká na prvom vyšetrení

Pacient vyhľadá lekára kvôli silnej bolesti kolena. Aby mohol lekár finálne určiť, že je potrebné TEP kolena, bude potrebné rad vyšetrení. Praktický lekár odošle chorého na ortopédiu, reumatológiu alebo traumatológiu. Lekári môžu stanoviť diagnózu až po sérii vyšetrení a na základe röntgenových snímok. Diagnózou môže byť primárna alebo sekundárna artróza, reumatická zápalová deštrukcia, kostný nádor a ďalšie ochorenia. Ošetrujúci špecialista určí ďalší terapeutický postup.

Môže preferovať konzervatívny, prípadne tiež chirurgickú, liečbu. Ortopéd rozhodne o tom, či je potrebná totálna endoprotéza kolena a či je možné operáciu technicky vykonať. Dôvody k operácii môžu byť rôzne a nie vždy je rozhodujúca iba röntgenový snímok končatín. Podstatný je tiež stupeň bolesti, ktorú chorý zažíva a obmedzenie hybnosti kĺbu.

Aké sú kontraindikácie?

Niekedy nie je možné totálnu endoprotézu vykonať. Aké prípady k hlavným kontraindikáciam patrí? Do tejto skupiny môžeme zaradiť neurologické, interné alebo cievne ochorenia, neliečenou infekciu, chronický zápal, nemožnosť pacienta po operácii starostlivo a pravidelne rehabilitovať.

Kedy je nutné vykonať TEP kolena?

Pacientovi je doporučená totálna endoprotéza v prípade, keď sú indikované bolestivé prípady insuficientných a deštruovaných kolenných kĺbov s patologicko-anatomickými nálezy. Do tejto skupiny môžeme zaradiť primárne aj druhotne gonartróziu, zápaly, reumatoidnú artritídu, stav po rekonštrukčných či paliatívnej operáciách, vážny poúrazový stav, extenčné artrodézy a ankylózy, kostné nádory.

Kĺbová náhrada sa dáva u pokročilých degeneratívnych, poúrazových, metabolických alebo zápalových postihnutí kolena. Pacient má bolesti a tiež funkčné obmedzenia. Spravidla sa pacient podrobil konzervatívnej terapie a jeho stav sa nezlepšil.

Aké sú ciele operácie?

Chorý by sa mal pohybovať po výkone bezbolestne a pohyb by mu nemal spôsobovať ťažkosti. Po operácii je kolenný kĺb voľne pohyblivý, pacienta pohyb nebolí a kĺb je stabilný. Vďaka náhradnému kĺbu sa môže plne pohybovať.

Čo je totálna endoprotéza kolena (TEP)?

Pacient má poškodený kolenný kĺb, ktorý sa nahradí implantátom. Kĺbová náhrada sa skladá z femorálnych a tibiálnych komponentov totálnej endoprotézy, ktorú najčastejšie tvoria zliatiny kovov. Náhrada sa fixuje cementom, klznú časť tvorí polyetylénová vložka. Náhradný kĺb vydrží 15 rokov, avšak prílišná záťaž, napríklad obezita, vedie k väčšiemu opotrebovaniu kĺbu.

Predoperačné vyšetrenie

Na základe čiastkových vyšetrení ortopéd určí, či je nutná TEP kolena alebo nie. Ak lekár totálnej endoprotézu odporučí, musí pacient pred operáciou absolvovať sériu vyšetrení. Pacient ide na vyšetrenie kardiovaskulárneho aparátu, robí sa komplexné laboratórne screening, zisťujú sa, respektíve preliečujú sa infekčné Fokus (močové cesty, zuby, gynekologické ťažkosti). U indikovaných prípadov je nutné vykonať odber krvi (tzv. Autotransfúziu). Lekári krv pacientovi na záver operácie vráti späť.

Všetko o anestézii

TEP sa vykonáva v celkovej anestézii, pacient si po konzultácii s anestéziológom môže zvoliť tiež spinálnu či epidurálnu anestéziu. Pred operáciou anestéziológ dohovorí s pacientom spôsob pooperačnej analgézie. Pri narkóze (celková anestézia) je pacient uvedený do hlbokého spánku, je potrebné mu pomôcť s dýchaním. Zvodová anestézia (epidurálna alebo spinálna) znecitlivie nohy. Lekári umiestni hadičku do dolnej časti chrbta. Do hadičky podávajú liek na znecitlivenie nervov dolných končatín. Pacient môže dostať lieky na upokojenie a pri operácii vo zvodnej anestézii môže spať.

Ako prebieha operácia a ako dlho trvá?

Bezprostredne pred výkonom pacienta prevezú na lôžku na operačnú sálu. Tu  dostane anestézu. Vopred nie je možné presne určiť, ako dlho bude operácia trvať. Štandardne trvá výkon dve hodiny, ale doba sa môže u každého pacienta odlišovať. Pacient je pred začiatkom operácie pripojený na prístroje, ktoré monitorujú činnosť srdca, krvný tlak, dýchanie, teplotu. Pri operácii je odstránená postihnutá časť stehennej a holennej kosti, lekári vyrovnajú osovú deformitu končatiny a väzivovú disbalanciu kolenného kĺbu.

Lôžko na implantát pripravia pomocou špeciálnych Cilic zariadení a resekčných šablón. Konce stehenných kostí opracujú a umiestni skúšobné komponenty, opracujú kolennú kosť, vyskúšajú rozsah pohybu, stabilitu. Overia, či všetko sedí, a potom implantujú originálne komponenty. V kosti ich zafixujú špeciálnym cementom.

Ako tlmiť bolesť po operácii

V kolene ucítite po operácii bolesť, ktorá pretrváva niekoľko dní. Pacient dostáva veľmi silné lieky proti bolesti. K najčastejším komplikáciám patria sekundárne hojenie a obmedzenie hybnosti kĺbu.

Ako na rehabilitáciu kolenného kĺbu?

Po výkone leží pacient na pooperačnom oddelení, kde lekári monitorujú jeho stav. Rehabilitácia je po operácii kolenného kĺbu nesmierne dôležitá, preto sa s rehabilitáciou začína hneď prvý pooperačný deň, kedy sa precvičuje pohyb v kolennom kĺbe. Druhý pooperačný deň sú odstránené drény a postupne sa pacient skúša postaviť vďaka francúzskym barlám (tzv. vertikalizácia).

Týždeň po operácii sa pacient presunie na rehabilitačné oddelenie a precvičuje chôdzu. Trénuje pohyby v kolennom kĺbe, zvyšuje svoju kondíciu tak, aby bol sebestačný. Cvičí chôdzu zo schodov aj na rovine. Je pod dohľadom sestier, lekárov i fyzioterapeutov. V nemocnici pacienti priemerne strávi 10 až 14 dní, keď sa vyťahujú stehy.

Kedy budete prepustení z nemocnice?

Aby ste mohli ísť po operácii do domácej starostlivosti, musíte vedieť plne natiahnuť nohu, posilniť štvorhlavý stehenný sval a cvičiť správny stereotyp chôdze. Ďalej musíte vedieť sedieť na stoličke, bez cudzej pomoci prejsť niekoľko metrov a vyjsť aj zísť pár schodov. Bez bariel môžete chodiť okolo 6. až 9. týždňa od operácie. Musíte starostlivo a pravidelne rehabilitovať aj po prepustení do domáceho ošetrenia.

Domáce rehabilitácia

Aby ste sa čoskoro uzdravili a vrátili sa do bežného života, musíte poctivo rehabilitovať tiež doma a dochádzať na rehabilitačné cvičenia. Lekári odporúčajú, aby ste strávili prevažnú časť dňa mimo posteľ, musíte minimálne dva týždne nosiť protiembolické pančuchy. O dva mesiace po operácii môžete odísť na rehabilitáciu do kúpeľov. Domáce rehabilitáciu zefektívnite s motodlahou na koleno. Vďaka motorovej dlahe urýchlite návrat k bežným činnostiam.

Ako rehabilitovať s motodlahou

Všetci pacienti po TEP a tiež po iných operáciách kolenného kĺbu môžu rehabilitovať s motodlahou . Rehabilitácia je správna a efektívna. Rýchlejšie sa vrátite k bežnému pohybu, na ktorý ste boli pred ochorením zvyknutí. Rehabilitácia s motodlahou zvýši pohyblivosť kĺbov, zmenšia sa komplikácie, ktoré vnikajú pri dlhodobom znehybnení, opuchy sa predtým vstrebú, cievna a lymfatická cirkulácia mäkkých tkanív v kolennom kĺbe sa zlepší. Motorová dlaha koleno rehabilituje vďaka vlastnému elektrickému pohonu podľa vašich potrieb. Cvičiť na motodlahe môžete 4x denne od 30 do 60 minút.

Požičajte si motodlahu a zefektívnite rehabilitáciu

Kde si požičať motodlahy? Pozrite sa do našej požičovne motodlahy . Vyberte si motodlahy na koleno, bedro i lakeť a rehabilitujte správne a efektívne. Motodlahy si objednáte cez online formulár, alebo nám zavolajte na telefónne číslo +421 911 02 33 66 . Požičovné na deň stojí 10€ s DPH, od 31. dňa zaplatíte 9€/deň.

 

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Pôsobí ako fyzioterapeut v rehabilitačnom stredisku Dopravného podniku hl. mesta Prahy už 27 rokov. Od roku 2003 pôsobí ako stály člen realizačného tímu a fyzioterapeut reprezentácie Českej republiky v LaCrosse.

Prečítajte si tiež:

  1. Všetko o rekonštrukcii predného skríženého väzu kolena (ACL) 
  2. Rehabilitujte s motodlahou a vráťte sa po operácii TEP k športu rýchlejšie
  3. Artroskopia je rýchly zákrok s nízkym rizikom komplikácií