Všetko o rekonštrukcii predného skríženého väzu kolena (ACL)

Ak sa práve chystáte na rekonštrukciu predného skríženého väzu kolena, v článku sa dozviete podrobnosti o tom, ako prebieha operácia a tiež ako po operácii efektívne rehabilitovať. Pripravili sme pre vás informácie o rekonštrukcii predného skríženého väzu (ACL), na ktorej sa pacienti najviac pýtajú.

Čo znamená rekonštrukcia predného skríženého väzu kolien (ACL)

Rekonštrukcia predného skríženého väzu sa označuje skratkou ACL (Anterior Cruciate ligament). Prečo je rekonštrukcia nutná? Pacient má pomerne závažné poškodenie kolena a okolitých svalov. Koleno pacienta bolí pri chôdzi, zasahuje do postavenia nôh, panvy, chrbtice, nestabilné sú menisky a chrupavky. Predný krížový väz sa poraní priamym nárazom do kolena. Najčastejšie zranenia pozorujeme vo futbale, hokeji, basketbale alebo pri lyžovaní. Kĺb sa dostane do neobvyklej polohy, objavuje sa rotácia kolenného kĺbu, pri ktorej sa zraní jeden, prípadne viac, väzov. Poranenie kĺbu môže vzniknúť aj v dôsledku podvrtnutie, po doskoku či dopade.

Aké sú príznaky ACL?

Pacient má pocit, že mu koleno vyskočilo zo svojej pozície (giving way). Niekedy si môže až myslieť, mu praskol kĺb. Zranenie je bolestivé, môžete sa pohybovať len veľmi obmedzene. Koleno je opuchnuté vďaka krvnému výronu, chôdza je veľmi bolestivá. Bolesť zosilňuje a najviac ju budete cítiť druhý deň po úraze.

Diagnóza ACL

Po zranení navštívite ortopéda, ktorý vás veľmi starostlivo vyšetrí a určí rozsah a poranenie väzov kolenného kĺbu. Poranenia mäkkých tkanív sa z dôvodu opuchu určuje veľmi problematicky. Poškodenie odhalí magnetická rezonancia či artroskopická operácia. Pred operáciou je potrebné stanoviť klinickú diagnostiku, svalový rozbor a prístrojovou diagnostiku. Lekári operácii ACL veľmi zvažujú.

Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú, či pristúpiť k chirurgickému výkonu alebo nie, patrí životný štýl pacienta a tiež, aké má pacient očakávania. Špecialisti odporúčajú operáciu mladých športovcov, ktorí majú nestabilné koleno a chcú pokračovať v športovej kariére. U rekreačných športovcov je odporučená skôr konzervatívna liečba. O tom, či je potrebná operácia rozhodne ošetrujúci lekár.

Operácia ACL

Cieľom operácie je, aby sa plne obnovila stabilita kĺbu aj rozsah pohybu, sila, funkcie a spoľahlivosť kĺbu. Lekári môžu pristúpiť k rôznym technikám rekonštrukcie ACL. Priebeh operácie sa líši vo výbere štepu a vo fixácii v kolennom kĺbe. Operácie sú vykonávané technikou pomocou šliach hamstringov, alebo technikou pomocou patelární šľachy (BTB). Techniku ​​vyberá lekár. Obe metódy majú svoje klady a zápory. Voľba štepu sa vyberá podľa veku a typu pacienta. Záleží na športovom zaťažení, od rozsahu nálezu na šľachách a kolennom kĺbe.

Štep sa fixuje vstrebateľnými skrutkami, prípadne ďalším vstrebateľným materiálom. Pacient potrebuje barle približne až do piateho dňa od operácie, teda do doby, kedy ustúpi opuch. V nemocnici zostáva až dva týždne po operácii, stehy sa odstraňujú 10 až 12 dní po výkone, ak sa neobjaví komplikácii. Prestavba štepu trvá približne jeden rok po plastike ACL. Väz by sa preto nemal príliš zaťažovať. Výkonové aktivity, ťažká práca a zdvíhanie bremien nie sú vhodné.

Plastika ACL pomocou BTB (bone-tendon-bone) štepu

Predná časť patelárnej šľachy s dvoma kostnými bločkami (jeden z jabĺčka, pately, a druhý z vredy kosti, tíbie) lekári odoberú. Táto šľacha sa označuje ako BTB (Bone-Tendon-Bone). Dlhá je 10 centimetrov, široká 9 milimetrov. V mieste kostných bločkov sa upraví, monoštěp sa zavedie do kolena na pôvodné miesto predného skríženého väzu. V kolene sa zafixuje. Prejde histologickú prestavbou postupne, zahojí sa do jednotlivých kostí. Okolo 8 až 12 mesiacov vznikne takmer plnohodnotná náhrada skôr roztrhnutého väzu.

Plastika ACL pomocou ST-G (semitendinosus + gracilis) štepu

Pri operácii sa odoberie jedna až dve šľachy zo skupiny hamstringov (sval m. Semitendinosus a m. Gracilis). Šľacha sa označuje ako ST-G (semitendinosus Gracilis). V drvivej väčšine výkonov sa odoberá šľacha ST. Tá je dlhá 27-30 cm a upraví sa na štep do tvaru štvorpletenca tzv. Quadruple štepu s dĺžkou 8 cm a hrúbkou 8 až 10 mm. Štep sa zavedie do kolena práve na miesto poškodeného predného skríženého väzu. Zafixuje sa a postupne sa histologickú prestavbou zhojí do kostí. Tento proces trvá od 8 do 12 mesiacov.

Aké sú po operácii komplikácie a bolesti?

Úspešnosť operácie sa pohybuje okolo 90%. Po operácii sa môžu objaviť komplikácie ako napríklad zhrubnutá jazva, bolesti, obmedzenie hybnosti, mierna laxita kĺbu. Pacient dostane analgetiká na utíšenie bolesti, ktorá trvá okolo dvoch dní po výkone.

Ako na rehabilitáciu po operácii ACL?

Rehabilitácia by mala byť intenzívna a mala by trvať až päť mesiacov. Je nutné koleno rozcvičovať a posilňovať. Dĺžka pracovnej neschopnosti sa odvíja od toho, akú prácu vykonávate. Všeobecne možno povedať, že na administratívne pozíciu sa môžete vrátiť okolo 2 až 3 týždňov po operácii. Fyzickú záťaž by ste mali vykonávať 2 až 3 mesiace po výkone, vrcholoví športovci sa k plnej záťaži vracia po pol roku. Časové údaje sú individuálne a vždy záleží na konkrétnom pacientovi. Správnou a efektívne rehabilitáciou môžete dosiahnuť plné hybnosti, stability a sily kolenného kĺbu rýchlejšie. Rehabilitácia je po operácii nutná.

Zafixujte koleno kvalitné ortézou

Po operácii koleno zafixujte kvalitné ortézou, ktorá ho ochráni proti poškodeniu . Vyhnete sa možnému zraneniu kolena pri chôdzi, napríklad podvrtnutie. Koleno môžete fixovať aj v spánku. Odporúča sa používať ortézu 4 až 6 týždňov po operácii.  Používa sa pri nestabilite predného skríženého väzu (ACL), zadného skríženého väzu (PCL), postranných kolenných väzov (MCL, LCL), pri rotačné a kombinovanej nestabilite. Pacientom odporúčame najkvalitnejšie a najbezpečnejšie ortézy CTI.

Rehabilitujte efektívne a správne vďaka motodlahe

Po operácii zefektívnite rehabilitáciu vďaka motodlahe. Motorovú dlahu môžu používať všetci pacienti po operácii ACL, ale aj po ďalších operáciách kolenného kĺbu (napríklad TEP). Vďaka pravidelnej a efektívnej rehabilitácii sa vrátite k bežnému pohybu rýchlejšie. S motodlahou máte istotu, že rehabilituje správne a navyše môžete rehabilitovať pohodlne doma. Používaním motodlahy sa zlepší pohyblivosť kĺbov, možné komplikácie vzniknuté pri dlhodobom znehybnení končatiny sa eliminujú. Motodlaha podporí zahojenie chrupaviek a väziva, lepšie sa vstrebú opuchy, zlepší sa cievne a lymfatická cirkulácia mäkkých tkanív v kolennom kĺbe. Pacienti potrebujú prístroj približne dva až tri týždne. Motodlahy si požičiate u nás v požičovni . Objednajte si motodlahu ešte dnes na telefónnom čísle +421 911 02 33 66 alebo nám napíšte správu na info@proormedent.sk . Požičanie na jeden deň stojí 10€ aj s DPH, od 31. dňa zaplatíte 9€/deň.

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Pôsobí ako fyzioterapeut v rehabilitačnom stredisku Dopravného podniku hl. mesta Prahy už 27 rokov. Od roku 2003 pôsobí ako stály člen realizačného tímu a fyzioterapeut reprezentácie Českej republiky v LaCrosse.

Prečítajte si tiež:

  1. Všetko o totálnej endoprotéze kolena (TEP)
  2. Rehabilitujte s motodlahou a vráťte sa po operácii TEP k športu rýchlejšie
  3. Artroskopia je rýchly zákrok s nízkym rizikom komplikácií