Motorová dlaha je pre seniorov skvelým pomocníkom pri rehabilitácii končatín

Motorová dlaha je pre seniorov skvelým pomocníkom pri rehabilitácii končatín

K častým úrazom v starobe patria zlomeniny. Poľadovice, zlé našliapnutie zo schodov či zvrtnutý členok majú u seniora za následok pád a zlomeninu krčku, ruky, stehennej kosti... Rehabilitácia s motodlahou napomáha k rýchlejšiemu navrátenie do bežného života.

Čo vedie k zlomeninám v starobe?

Zlomeniny sú spôsobené pádom . K pádom často vedie spomalenie psychomotorického tempa, oslabenie reflexných pohybov, zlá mobilita , neurologické ochorenia, hypotenzia aj externé vplyvy, medzi ktoré patrí nevhodné bývanie, zlé usporiadanie domácnosti aj nepriazeň počasia.

Čo patrí medzi najčastejšie úrazy s hospitalizáciou?

K častým úrazom patrí zlomenina stehennej kosti , ďalej to sú porotické fraktúry chrbtice, vnútrokĺbové zlomeniny ramennej kosti a tiež stabilné zlomeniny panvového kruhu. U žien sa objavuje zlomenina horného konca stehennej kosti až 3,5 krát viac než u mužov. Vďaka novým operačným postupom majú pacienti po tejto operácii veľkú šancu na kvalitný život. Operácia je v tomto prípade veľmi akútna, lekár zvolí taký druh implantátu, vďaka ktorému je pacient čo najskôr vertikalizovaný a snaží sa končatinu rozhýbať.

Liečba a rekonvalescencia

Liečba musí byť vždy komplexná. Aby bola účinná, závisí na vhodnom operačnom prístupe, a potom najmä na včasnosti rehabilitácie . Lekár pripraví rehabilitačný plán, na základe, ktorého chorý systematicky rehabilituje v nemocnici. Pacient musí s ošetrujúcim personálom spolupracovať, a hlavne neprestávať s rehabilitáciou aj po prepustení do domácej starostlivosti . V neposlednom rade je tiež potrebná spolupráca s najbližšou rodinou. Ďalej je vhodná ošetrovateľská starostlivosť .

Ako rehabilitovať po úraze doma?

Najvhodnejším riešením na správnu rehabilitáciu je vypožičanie motodlahy . Ak si kladiete otázku, ako rozhýbať ruku po zlomenine, ako rozcvičiť koleno po operácii alebo ako rozhýbať končatinu po operácii stehennej kosti, odpoveď je vždy rovnaká. Pasívnym cvičením na motodlahe rozhýbete postihnutú končatinu efektívnejšie a rýchlejšie. Motorová dlaha je vhodná pre seniorov, ktorí prekonali operáciu končatiny po závažnom úraze či TEP (totálna endoprotéza). Rehabilitovať môžu tiež pacienti po TEP bedrového kĺbu, výmene kĺbu, artroskopii, akromioplastike.

Ako funguje motorová dlaha

Pred prvým cvičením je potrebné prístroj nastaviť. Takto nastavený prístroj môže pacient používať po celú dobu rehabilitácie, a nie je potrebné ho pred každým cvičením nastavovať znovu. Nastavenie je veľmi jednoduché. Do prístroja položíte operovanú končatinu, navolíte rehabilitačný program na diaľkovom ovládaní a prístroj cvičí za vás . Toto pasívne cvičenie na motodlahe zaisťuje správny a efektívny pohyb . Vďaka rehabilitácii na motodlahe Artromot K1 Klasik sa pacienti vrátia rýchlejšie k bežnému pohybu, na ktorý boli pred úrazom zvyknutí. Motodlaha pomôže práve seniorom, pre ktorých je rekonvalescencia z hľadiska vyššieho veku náročnejšia ako u mladšieho pacienta . Prístroj pomôže zvýšiť pohyblivosť kĺbov a končatín. Pravidelným používaním sa znižuje riziko možných komplikácií vznikajúcich pri dlhodobom znehybnení. Opuchy sa vstrebú skôr, cievna a lymfatická cirkulácia mäkkých tkanív sa zlepší. Pacient môže na motodlahe rehabilitovať 4x denne od 30 do 60 minút. Celkovo 3 až 4 hodiny za deň. Použitie prístroja je veľmi jednoduché.

Prečo rehabilitovať s motodlahou

 • Končatina sa zotaví rýchlejšie.
 • Pacient sa vertikalizuje a zaradí sa rýchlejšie do bežného života.
 • Opuchy sa vstrebú skôr.
 • V prípade rehabilitácii po operácii kolenného či bedrového kĺbu sa podporí zhojenie chrupaviek.
 • Lymfatická cirkulácia mäkkých tkanív sa zlepší.
 • Môžete rehabilitovať z pohodlia domova, kedykoľvek budete potrebovať.
 • Pasívna rehabilitácia s motodlahou pomáha k rýchlejšiemu návratu do bežného života.

Aké motodlahy si môžete požičať?

 • Koleno a bedro Artromot K1 Klasik (nahradila starší model Artromot K2)
 • Rameno Artromot S3 Komfort alebo Artromot S4 (nová trojmotorové motodlaha)
 • Lakeť Artromot E2 alebo E2 compact
 • Členok Artromot SP3
 • Prsty Artromot F
 • Zápästie Artromot H

Prenájom motodlahy na koleno a bedro a cena

Požičovné na jeden deň stojí 10€. Od 31. dňa zaplatíte len 9€/deň. Cena motodlahy na koleno sa pohybuje okolo 4 400€ bez DPH. Tento perfektný rehabilitačný prístroj si vďaka lacnému prenájmu môže dovoliť každý pacient, ktorý ho potrebuje.

Ako si požičať motodlahy?

Prístroj si požičiate v požičovni motodlahy . Stačí, keď vyplníte objednávkový formulár, prípadne napíšte na e-mail info@proormedent.sk alebo zavoláte na telefónne číslo +421 911 02 3366.

Pri zapožičaní motodlahy v Bratislave a blízkom okolí máte zadarmo dopravu vrátane zaškolenia na obsluhu prístroja. Pri vypožičaní na dva týždne budete mať dopravu v rámci Slovenska zdarma.

 

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Pôsobí ako fyzioterapeut v rehabilitačnom stredisku Dopravného podniku hl. mesta Prahy už 27 rokov. Od roku 2003 pôsobí ako stály člen realizačného tímu a fyzioterapeut reprezentácie Českej republiky v LaCrosse.

Prečítajte si tiež:

 1. Všetko o rekonštrukcii predného skríženého väzu kolena (ACL) 
 2. Rehabilitujte s motodlahou a vráťte sa po operácii TEP k športu rýchlejšie
 3. Artroskopia je rýchly zákrok s nízkym rizikom komplikácií