Kompletný sprievodca pre pacienta pred operáciou (TEP)

 

Chystáte sa na totálnu endoprotézu kolena? Pripravili sme pre vás kompletného sprievodca pred operáciou kolena. Dozviete sa v ňom praktické a užitočné informácie o tom, čo vás pred operáciou čaká.

Predoperačné vyšetrenie

Pred operáciou vás čaká predoperačné vyšetrenie kardiovaskulárneho aparátu , vykonáva sa laboratórny screening, zisťuje sa, či má pacient infekčný fokus (močové cesty, zuby, gynekologické ťažkosti). U indikovaných prípadov je nutné vykonať odber krvi (tzv. Autotransfúziu). Krv lekári pacientovi na záver operácie vráti späť. Toto predoperačné vyšetrenie zabezpečuje praktický lekár. Na záver vyšetrenia sa dozviete, či je možné podstúpiť operáciu. Na prijatie do nemocnice je treba doložiť výsledky týchto vyšetrení. Na základe týchto vyšetrení je vykonané ambulantne anestéziologické vyšetrenia. Lekár naplánuje hospitalizáciu a dohovorí sa s vami na termíne operácie.

Čo si zbaliť do nemocnice

Do nemocnice budete potrebovať hygienické potreby, lieky, ktoré pravidelne užívate a veci osobnej potreby (knižky, časopisy). Lieky v originálnom balení je nutné pri príjme do nemocnice odovzdať sestre. Do nemocnice so sebou neberte väčší obnos peňazí a cenností.

Zoznam hygienických potrieb:

 • Kefka na zuby
 • Pasta
 • Mydlo
 • Uteráky (minimálne 2)
 • Žinky (aspoň 2)
 • Ponožky
 • Spodná bielizeň
 • Vlastné pyžamo
 • Topánky s protišmykovou podrážkou (bez podpätku)

 

Hospitalizácia

Bezprostredne pred hospitalizáciou sa dostavíte do prijímacej kancelárie, kde spracujú vaše osobné údaje, a vy potvrdíte súhlas s hospitalizáciou. Potom sa dostavíte na ortopedické oddelenie, kde vás prijme sestra. Odovzdáte jej snímky a správy z predoperačného vyšetrenia . Interné predoperačné vyšetrenie nesmie byť starší viac ako tri týždne, röntgenový snímok nesmie byť starší ako tri mesiace. K predoperačnému vyšetreniu sa dokladajú aj krvné rozbory a EKG krivka. Následne vás prijme lekár. Podpíšete informované súhlasy s nahliadnutie do dokumentácie, s liečebným postupom, s lekárskym vyšetrením, s operáciou, podaním anestézie, prevedením transfúzie krvi.

Predoperačná izba

Po príjme lekárom budete odvedení na predoperačné izbu. Sestrička vám vysvetlí, ako funguje chod oddelenia, kde sú toalety a podobne.

Predoperačná príprava

Deň pred operáciou prebieha predoperačná príprava . Posledným jedlom pred operáciou je obed. Večeru dostanú iba diabetici, ak lekár neurčí inak. Do polnoci môžete piť a od polnoci nie je možné piť a fajčiť. Predoperačný večer vám sestra môže ponúknuť šetrný klystír pomocou prípravku Yall, oholí vám operačné pole. Nechty je nutné odlakovať odlakovačom. Sestra vám vysvetlí potrebné pokyny pre presun na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde budete ležať po operácii . Ešte pred operáciou si na JIS pripravíte potrebné veci - uterák, žinku, kefka na zuby, pastu, okuliare (kontaktné šošovky), zubnú protézu, prípadne mobilný telefón.

Anesteziológ

Pred operáciou vás navštívi tiež anestéziológ, ktorý vás zoznámi s postupom anestézie a možnými rizikami, zhodnotí výsledky a závery internej prípravy a zhodnotí váš zdravotný stav . Môže vám predpísať premedikácie, ktoré minimalizujú strach, úzkosť.

Deň operácie

Príprava na operáciu sa uskutoční v deň operácie . Sestra vám ráno zmeria krvný tlak, vy sa osprchujete a do močového mechúra sa pacientovi zavedie permanentný katéter (cievka do močového mechúra). Lekár vám podá premedikáciu, sestra zavedie do žily na ruke flexibilnú plastovú kanylu, ktorá sa zavádza na protiľahlú stranu operovanej končatiny. Pri rannej vizite vám lekár krížikom označí operačný miesto. Pred odchodom na operačnú sálu si zložíte oblečenie, šperky, zubnú protézu aj kontaktné šošovky. Počúvadlo si môžete vziať so sebou.

Čo vás čaká po operácii?

Po operácii vás čaká mnoho hodín individuálneho cvičenia a tiež je vhodné efektívne a bezpečne rehabilitovať s motodlahou na koleno .

Všetko o totálnej endoprotéze kolena (TEP)

Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Pôsobí ako fyzioterapeut v rehabilitačnom stredisku Dopravného podniku hl. mesta Prahy už 27 rokov. Od roku 2003 pôsobí ako stály člen realizačného tímu a fyzioterapeut reprezentácie Českej republiky v LaCrosse.

Prečítajte si tiež:

 1. Všetko o rekonštrukcii predného skríženého väzu kolena (ACL) 
 2. Rehabilitujte s motodlahou a vráťte sa po operácii TEP k športu rýchlejšie
 3. Artroskopia je rýchly zákrok s nízkym rizikom komplikácií