Umelá náhrada kĺbu alebo totálna náhrada kĺbu a jej skratka TEP. Ako sa stane, že je potrebná endoprotéza? Čo operácia znamená pre pacienta? Aký je život s TEP? Aké cviky zaradiť do denného režimu po operácii TEP bedrového kĺbu a čomu sa vyhnúť? Tento článok sa pokúsi na tieto otázky odpovedať.
Aké je to s operáciou TEP
Operácia TEP sa môže týkať mnohých kĺbov, najmä kolena a bedrového kĺbu. V prípade bedrového kĺbu ide o výmenu stehennej kosti a panvy (totálna endoprotéza bedrového kĺbu). Záleží na rozsahu poškodenia - lekár potom určí, či postačuje výmena hlavice kosti, alebo je potrebné vymeniť aj puzdro.
Materiály endoprotéz môžu byť rôzne:
- polyetylén
- keramické
- kov
- kombinácie týchto materiálov
Niekedy sa na fixáciu používa aj kostný cement, takýto implantát je pravdepodobnejší u starších pacientov. Na druhej strane, necementované endoprotézy používajú mladší ľudia.
Kedy podstúpiť túto operáciu
Náhrada bedrového kĺbu sa očakáva, ak má pacient artrózu bedrového kĺbu, vrodené chyby bedrového kĺbu, reumatoidnú artritídu, traumatické zlomeniny krčka stehennej kosti, aseptickú nekrózu kosti alebo onkologické príčiny.
Pred operáciou je potrebné lekárske vyšetrenie, pri ktorom lekár odhadne riziká, rozhodne, či môžete zákrok podstúpiť, a vyberie vhodnú anestéziu. Celková anestézia sa používa častejšie ako epidurálna anestézia, ale zákrok je možné vykonať aj týmto spôsobom.
Dôvodov, prečo sa operácia nemôže uskutočniť, môže byť niekoľko, vrátane infekcií v bedrovej oblasti, vredov predkolenia, preležanín, kožných infekcií alebo folikulitídy. Medzi ďalšie príčiny môže patriť nespolupráca pacienta, zlá kvalita kosti, neurogénna artropatia, zápalové ložiská, alergia na umelý materiál a stav pacienta, ktorý po operácii nemôže chodiť.
Čo je deň operácie
Po podaní antibiotík a protizápalových liekov nasleduje samotný lekársky zákrok.
Operácia TEP bedrového kĺbu sa zvyčajne vykonáva v polohe na chrbte. Najprv sa odstráni poškodená časť kosti a potom sa nahradí protézou.
Pred ukončením operačného procesu je potrebné otestovať stabilitu endoprotéz. Pri cementovaných protézach sa používa kostný cement, stabilita necementovaných protéz je zabezpečená spôsobom úpravy povrchu protézy a tiež jej tvarom.
Potom sa rana zašije. Určite vás zaujíma, ako dlho trvá operácia totálnej náhrady bedrového kĺbu - Celá operácia trvá približne jednu až dve hodiny v závislosti od závažnosti postihnutia.
Minimálne invazívna výmena bedrového kĺbu
V posledných rokoch sa pri operáciách bedrového kĺbu čoraz viac zdôrazňuje filozofia minimálne invazívneho prístupu. Čo si pod týmto pojmom predstavujeme? V skratke ide o prístup, ktorého cieľom je lepšie hojenie rán, menšia bolesť pacienta a celkový výsledok operácie.
Týmto prístupom pri operácii náhrady bedrového kĺbu sa lekár snaží minimalizovať poškodenie tkaniva počas zákroku, znížiť krvné straty a tiež urýchliť rehabilitáciu. Táto myšlienka je jedným z moderných trendov v medicíne.
Pre pacienta je prínos skôr kozmetický, pre tkanivá je prínosom tohto typu operácie to, že sa zbytočne nepoškodí alebo neprereže žiadny sval, a pritom sa zákrok vykoná správne. Končatina teda počas operácie mení polohu podľa potreby tak, aby sa tkanivá nachádzali v medzere medzi rozviazaným a celým rozviazaným svalom.
Čo čaká pacienta po operácii
Po operácii je pacient prevezený na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde sa monitorujú jeho životné funkcie a podávajú sa mu lieky proti bolesti a zápalu. Ak po TEP bedrového kĺbu prebehne všetko bez komplikácií, pacient je hneď na druhý deň umiestnený na štandardnú izbu.
Kedy môže pacient vstať, závisí od zdravotníckeho zariadenia a jeho predpisov alebo zvyklostí. Na niektorých miestach mu umožnia vstávať na druhý deň, na niektorých miestach na tretí. Ak pacient vstane z postele, snaží sa chodiť o dvoch holiach.
Berle môžu byť francúzske alebo podpažné, v závislosti od zariadenia a ochoty personálu. Ak si môžete vybrať, vyberte si francúzske, ktoré majú zapínanie na dlani a predlaktí. Podpažné barly zaťažujú ramenné kĺby a stláčajú nervy a cievy v podpazuší.
Pohyb po operácii bedrového kĺbu
Cvičenie po TEP bedrového kĺbu je veľmi dôležitou súčasťou pooperačnej fázy, musíte vstať z postele a chodiť o barlách niekoľkokrát denne. Je lepšie robiť to častejšie a na kratšie vzdialenosti. Operovaná končatina by sa mala precvičovať aj v ľahu a v sede na lôžku, rovnako ako celé telo.
Po operácii je dôležité si uvedomiť, že existujú pohyby, ktoré sú pacientovi zakázané najmenej štvrť roka. Dôvodom je, že cieľom nie je uvoľniť kĺbovú náhradu z puzdra. Aké sú teda 3 základné pohyby?
- ohnutie v bedrách nad 90° (predklon, šnurovanie atď.)
- rotácia v bedrovom kĺbe (neotáčanie špičky smerom von)
- zdvihnutie natiahnutej dolnej končatiny do vzduchu
- a ako bonus je zakázané dávať nohu cez nohu, čo je kombinácia všetkých týchto pohybov
Športovanie po operácii bedrového kĺbu je možné zaradiť až približne po šiestich mesiacoch od operácie so súhlasom lekára. Vhodné športy sú cyklistika, plávanie, turistika alebo golf.
Rehabilitácia po výmene bedrového kĺbu
Cieľom rehabilitácie po operácii bedrového kĺbu počas hospitalizácie je korekcia osovej odchýlky, odstránenie bolesti po náhrade bedrového kĺbu a tiež obnovenie stereotypu chôdze.
Približne týždeň po operácii sa už začína samostatná chôdza po schodoch alebo cvičenie v ľahu na bruchu. Približne na 10. až 12. deň po operácii je čas na vytiahnutie stehov a pacient môže byť prepustený domov so súborom cvičení.
Od začiatku pooperačnej fázy sa odporúča používať na cvičenie motodlahu. Na začiatku stačí aj polhodina, postupne môžeme čas predĺžiť na jednu až dve hodiny denne. Postupne zväčšujte rozsah pohybu až na 90 stupňov v ohybe. Najväčším problémom pri rehabilitácii je zvyčajne posledných 10 až 15 stupňov v predĺžení, s čím vám môže pomôcť Artromot Motodlaha.
Náhrada bedrového kĺbu a zotavenie
Po prepustení je pacient schopný samostatnej chôdze (vrátane chôdze po schodoch) a zvládne sebaobsluhu. Dostane dôkladné inštrukcie o tom, aké rehabilitačné cvičenia má vykonávať doma po operácii bedrového kĺbu.
Možnosť absolvovať kúpeľnú liečbu po výmene bedrového kĺbu je pre pacientov veľkou výhodou, najmä ak majú problémy s chôdzou alebo ak sú postihnuté obe dolné končatiny.
Dĺžka rekonvalescencie po operácii bedrového kĺbu je približne 3 mesiace, ale približne od 6 týždňov po operácii je možné začať s postupnou záťažou.
Cvičenie v liečebnom režime po náhrade bedrového kĺbu
Cvičenie by sa malo stať dôležitou súčasťou vášho dňa a nesmie sa zastaviť po návrate z nemocnice. Mala by sa vykonávať pravidelne a trvať 20 až 30 minút. Pohyby by sa mali opakovať, spočiatku 3-krát, postupne sa počet opakovaní zvyšuje na 10.
Cvičiť môžete v ľahu alebo v sede, najlepšie pri otvorenom okne. Je dôležité vykonávať pohyby pomaly a plynulo v oboch smeroch. Pohyby sa nesmú vykonávať s trhnutím. Cvičenia sa musia vykonávať presne podľa pokynov, odporúča sa učiť sa ich pred zrkadlom.
Ranné cvičenie je vhodné na zahriatie, popoludňajšie alebo večerné cvičenie by malo byť zamerané na náročnejšie cviky. Ak po operácii bedrového kĺbu pociťujete únavu alebo bolesť, nie je potrebné tlačiť na pílu a cvičenie radšej skrátiť.
Je dôležité dodržiavať pokyny terapeuta, individuálne odporúčania a cvičenia sa môžu líšiť!
Niekoľko odporúčaných cvičení po TEP bedrového kĺbu nájdete nižšie. Cvičenia sa naučte ešte počas pobytu v nemocnici, kde vám terapeut poskytne pokyny šité na mieru.
Cvičenia na chrbte
- Vytiahnite prsty nahor a zatlačte ich nadol.
- Vytiahnite špičky nahor, zatlačte kolená nadol a vydržte 10 sekúnd, potom uvoľnite.
- Nohu pomaly pokrčte a stiahnite späť, opakujte s druhou nohou.
- Pokrčte koleno, vytiahnite prsty nahor a posuňte vystretú nohu do strany a späť, opakujte s druhou nohou.
- Stiahnite zadok k sebe, vydržte 10 sekúnd a uvoľnite.
- Stiahnite zadok k sebe, mierne zdvihnite zadok nad podložku, vydržte 3 sekundy a pomaly položte zadok na podložku a uvoľnite.
- Nohu pokrčte, pomaly natiahnite a opäť pokrčte, zopakujte 3 až 5-krát, položte ju späť a zopakujte s druhou nohou.
- Pokrčte nohu, vytiahnite špičku nahor a ohnite ju nadol, opakujte 3 až 5-krát, položte sa späť a opakujte s druhou nohou.
Medzi ďalšie cvičenia v ľahu (na klin) patria:
- V ľahu na chrbte s vystretými nohami pritiahnite ľavú nohu k bruchu a potom ju preložte na pravú. Kolenný kĺb pokrčenej nohy by nemal byť pritiahnutý k ramenu, ale skôr k nosu.
- Medzi stehná a kolená vložte malý pružný vankúš a pevne stlačte stehná na 5 sekúnd, potom na 5 až 10 sekúnd uvoľnite.
- V ľahu na chrbte postupne odvracajte hlavu, krk a lopatky od podložky. Potom postupne položte lopatky, krk a hlavu opäť na podložku. Po určitom nácviku je možné týmto cvikom dosiahnuť úplný sed-ľah, ale nikdy sa nesmie vykonávať s trhnutím.
Pri cvičení v ľahu nikdy nezdvíhajte predĺženú dolnú končatinu.
Cvičenia v ľahu na bruchu
- Stiahnite zadok k sebe, vydržte 5 sekúnd a potom na 10 až 15 sekúnd uvoľnite.
- Striedajte ľavú a pravú nohu, pričom po celý čas držte slabiny pritlačené k podložke.
- Striedavo ohýbajte ľavú a pravú nohu v kolennom kĺbe. Triesla majte pritlačené k podložke a pokrčené kolená nesmú smerovať dovnútra ani von.
- Pri nádychu zdvihnite trup nahor a pri výdychu ho opäť spustite.
- Oprite sa o špičky a pokrčte kolená.
- Posilnite zadnú časť stehenných svalov tak, že operovanú nohu položíte s vystretým kolenným kĺbom, napríklad pomocou šatky.
- Hýžďové svaly posilnite tak, že operovanú nohu priblížite s pokrčeným kolenom.
Cvičenia v sede
Pri cvičení v sede musíte mať nohy voľne spustené cez okraj postele.
- Vystrite ruky nahor a zároveň zdvíhajte pokrčenú nohu - striedavo pravú a ľavú.
- Voľne švihajte striedavo pravou a ľavou nohou so zadkom pritlačeným k podložke.
- S nádychom otočte trup doľava, s výdychom otočte trup doprava.
Medzi ďalšie cviky v sede (na klin) patria:
- Vytiahnite špičky nahor a ohnite sa smerom nadol (s pätou na podložke).
- Zdvihnite pätu nahor a vráťte ju späť (špičkou na podložku).
- Vytiahnite špičku nahor, posúvajte pätu po zemi do pokrčenia kolena, vydržte 3 sekundy, vráťte sa do podrepu a uvoľnite špičku.
- Stiahnite hýžde k sebe, vydržte 10 sekúnd a uvoľnite.
- Celkovo nezabudnite medzi jednotlivé cviky vkladať dychové cvičenia.
Ďalšie odporúčania, čo robiť alebo nerobiť
Pravidelné cvičenie je dobré po konzultácii s lekárom doplniť o ďalšie cvičenia, najmä plávanie je veľmi vhodné, pretože posilňuje svaly a odolnosť organizmu. Ďalším vhodným športom je jazda na bicykli po rovnom teréne, ale nesmie dôjsť k pádu.
Sedieť v uhle maximálne 90° (medzi stehnom a trupom), nesedieť na nízkej, mäkkej stoličke. Často meňte polohy, v sede vydržte maximálne 30 minút. Ak nastupujete alebo vystupujete z vozidla, skontrolujte, či sú sedadlá zdvihnuté. Vozidlo môžete riadiť po dvoch až troch mesiacoch.
Nikdy si nekrižte nohy (v sede, v ľahu alebo v stoji), majte nohy čo najviac od seba, pri ležaní, prechode z ľahu do sedu alebo pri prevracaní na brucho si medzi nohy dajte vankúš. Odporúča sa spať na vyššej posteli.
Kolená a palce nesmú smerovať dovnútra ani von, vždy ich držte rovno. Neodporúča sa nakláňať na zdravú stranu (operovaná noha nesmie presahovať strednú rovinu). Prvé dva mesiace neležte na operovanej končatine; ak ležíte na boku neoperovanej nohy, dajte si medzi kolená klin alebo pevnejší vankúš.
Vyhnite sa čakaniu v rade alebo dlhému žehleniu, to vášmu telu neprospieva. Ak sedíte, dávajte pozor, aby ste nesedeli krivo.
Umelá výmena bedrového kĺbu znamená po zákroku trochu dlhšiu cestu, ale ak sa budete riadiť odporúčaniami, pravidelne cvičiť alebo budete mať vhodný bicykel, uľahčí vám to cestu a pohyb nebude znamenať bolesť.
Autor článku
Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis
Pavel Székely pracuje ako fyzioterapeut v rehabilitačnom centre pražského dopravného podniku už 27 rokov. Od roku 2003 je stálym členom realizačného tímu a fyzioterapeutom českej lakrosovej reprezentácie.
Prečítajte si tiež